Commissioners

The Texas Ethics Commission has eight commissioners.  Four of the commissioners are appointed by the Governor, two are appointed by the Lieutenant Governor, and two are appointed by the Speaker of the Texas House of Representatives.  Members of the Texas Senate and the Texas House of Representatives who represent each political party submit lists of nominees to the appropriate state official for appointment. The commissioners serve for four-year terms.

Name

Hometown

Appointed By

Term Ends

Hugh C. Akin
Dallas, TX
Lt. Governor
11/19/2013
Jim Clancy, Chair
Portland, TX
Governor
11/19/2017
Wilhelmina Delco
Austin, TX
Lt. Governor
11/19/2015
Tom Harrison
Farmers Branch, TX
Governor
11/19/2011
Paul W. Hobby, Vice Chair
Houston, TX
Speaker
11/19/2015
Bob Long
Bastrop, TX
Governor
11/19/2015
Tom Ramsay
Mount Vernon, TX
Governor
11/19/2017
Chase Untermeyer
Houston, TX
Speaker
11/19/2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Last Revision: January 29, 2014
Texas.gov | Texas Homeland Security | Statewide Search | Site Policies